Här ansöker du till Skriv bättre svenska – distans.

Tryck på länken längst ned på sidan för att skapa ett konto i ”SchoolSoft”.

När kontot är färdigt kan du göra din ansökan.

Vem kan söka?

  • Du har lärt dig svenska i vuxen ålder 
  • Du är folkbokförd i Sverige
  • Du pratar och förstår vardaglig svenska och kan läsa och skriva.
  • Du ska minst vara färdig med SFI D-nivå eller ha motsvarande kunskaper.
  • Du är van att använda datorer och internet.
  • Du ska ha tillgång till internet och en dator med webbkamera under studietiden.
  • Du ska kunna arbeta med studierna 20 timmar per vecka
  • Du ska vara intresserad av vad andra människor tycker och tänker.

Att bli antagen på kursen/få en plats på kursen

Det är viktigt att du har läst all information om kursen innan du gör din ansökan.

Det är viktigt att du har fyllt i alla uppgifter i din ansökan. Om det saknas uppgifter kan vi inte bestämma om du blir antagen eller inte blir antagen.

  • Om du inte är färdig med SFI D-nivå måste du berätta hur du har gjort för att få kunskaper i svenska som motsvarar minst SFI D-nivå.
  • Berätta alltid varför du vill gå på kursen. Skriv minst 50 ord! Vi vill att du skriver den texten utan hjälp av någon annan.
  • Bifoga ett aktuellt personbevis i ansökan.

Vi låter alla som har fyllt i alla svar i ansökan, och som har minst kunskaper motsvarande SFI D-nivå göra ett digitalt språktest. Det är viktigt att den sökande gör testet utan hjälp från andra personer. Den sökande ska inte heller använda lexikon eller digitala hjälpmedel.

  • Med hjälp av webbfrågorna och språktestet kallar vi lämpliga sökanden till en webbintervju.

Under webbintervjun samtalar vi om svaren vi har fått via webbfrågorna och resultatet på språktestet.

  • Efter intervjun beslutar kollegiet (alla lärare på kursen) tillsammans vilka som ska antas.
  • Alla som söker till kursen får mejl med besked om personen är antagen eller inte är antagen.
  • Personer som har blivit antagna behöver lämna besked till skolan så snart som möjligt och tacka ja eller nej till sin plats.

Personer som inte har svenskkunskaper motsvarande minst SFI D-nivå kommer inte att få göra något språktest eller kallas till någon webbintervju.

Vi prioriterar att anta personer som har tydliga mål med studierna i svenska och som planerar att studera minst två terminer. Det kan till exempel vara:

  • Personer som vill få mer kunskaper i att skriva svenska för att få bättre möjligheter att få ett jobb de trivs med.
  • Personer som vill få mer kunskaper i att skriva svenska för att kunna fortsätta studera i Sverige.
  • Personer som vill få mer kunskaper i att skriva svenska för att kunna vara mer aktiv i samhället, t ex i föreningsliv, intresseorganisationer eller politik.

Länk till ansökan

Tryck på länken för att skapa ett konto i ”SchoolSoft”. OBS: beställ personbevis som pdf här innan du ansöker så du kan bifoga detta i ansökan.

Kursen som startar januari 2026 är nu full, vi tar emot sena ansökningar och behandlar dessa endast i mån av behov

Beställ personbevis: skatteverket.se

SchoolSoft: https://sms.schoolsoft.se/fhsk/jsp/LoginApplicant.jsp?application_education_id=26823

När kontot är färdigt kan du göra din ansökan.


Hjälp med ansökan?

Ring expeditionen 08 – 586 471 00 om du har frågor eller behöver hjälp att göra ansökan.

Eller fyll i detta formulär så kontaktar vi dig så snart vi har möjlighet