Öppet hus på Serier, Illustration och Animation


Välkommen till öppet hus på Serier, illustration & animation på Skarpnäcks folkhögskola! På vårt öppna hus kommer du få möjlighet att träffa lärare och studerande från kursen. Måndag 3 april kl. 14-17

Vår utbildning är 2 år och har en inriktning på serier, illustration och animation där du läser olika moment relaterade till denna inriktning, men du kan också göra egna val i uppgifter baserat på vilket område du är mest intresserad av. Vår utbildning har förutom denna inriktning även hjärtefrågor i klimatfrågan samt frågor om normer och makt.Du kommer kunna få information om kursinnehåll, se schema, bläddra i våra årliga antologier, se studerandes verk samt information om hur du gör ansökan till utbildningarna – grundkurs på plats eller fortsättning på distans, med mera! Du kommer också förstås kunna få se våra lokaler och vårt klassrum och arbetsytor.

Ingen föranmälan behövs, kontakta verksamhetssamordnare på lovis.blixt@skarpnacksfolkhogskola.se för frågor. Vår verksamhet är tillgänglig för rullstolar. Mer information om utbildningen finns här:
https://skarpnacksfolkhogskola.se/…/serier…/

Sista ansökningsdag 15e maj.

Hälsningar lärarkollegiet på utbildningen.

Illustration: AnnaKarin Fridh

Skrivet 2023-03-14
Gå tillbaka
Gå till toppen