Ledigt jobb socialpedagog/resurspedagog


[Ansökan stängd]

Vi har en spännande tjänst ute för dig som är utbildad socialpedagog! Läs mer på: https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/annonser/24644279

Skarpnäcks folkhögskola söker en utbildad socialpedagog

Arbetsbeskrivning

Som socialpedagog jobbar du främst på vår allmänna linje med att stötta inlärningsarbete och studier för våra vuxna deltagare som har särskilda behov. Allmänna linjen har tre klasser med ca. 18 deltagare i varje klass. Ditt huvudfokus är en av dessa tre klasser.

Dina viktigaste arbetsuppgifter att med stor lyhördhet inför deltagarnas behov utgöra ett praktiskt och pedagogiskt stöd i deras skolarbete och för att få en fungerande vardag på skolan. Du ska även kunna fungera som tillfällig vikarie under vissa lektioner samt hålla i studiestugor. Samarbetet kring kursen är viktigt och sker i arbetslag.

Du som söker har en utbildning som socialpedagog. Du kan leda grupper i olika former av aktiviteter. Tidigare arbete med personer som har kognitiva svårigheter är meriterande. Du har stor vana med att jobba med digitala verktyg. Arbetet kräver en pedagog som kan ta stort eget ansvar och egna initiativ samtidigt som du måste ha bra samarbetsförmåga. Vi tror på relationell pedagogik och att det är viktigt att en socialpedagog har förutsättningar för att förstå och relatera till våra studerandes situation

Skrivet 2021-03-23
Gå tillbaka
Gå till toppen