Ledigt jobb: Koordinator för kunskapscentrum inom öppen fritidsverksamhet


Omfattning: Deltid

Varaktighet: Tillsvidare

Anställningsform: Tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Om jobbet

Vill du vara med att driva utveckling inom öppen fritidsverksamhet i Stockholms län?

Nu söker Kunskapscentrum för fritidsledarskap (KC) en koordinator på 50%.

Som koordinator för KC arbetar du bland annat med strategisk planering, omvärldsbevakning, fortbildning, kunskapsgenerering och att initiera och driva projekt på uppdrag av KC:s styrgrupp och arbetsutskott.

Med stöd av omvärldsorientering, forskning och gemensam kunskap ska du driva systematiskt utvecklingsarbete inom öppen fritidsverksamhet. I samarbete med fritidsledare och arbetsledare från medlemskommunerna arrangerar du fortbildningar, erfarenhetsutbyten, genomför projekt och bygger kunskap om öppen fritidsverksamhet. Din roll innefattas av nätverkande där du samverkar med kommuner, myndigheter och civilsamhället. Du följer, hämtar in och kommunicerar ut aktuell forskning inom området. Du samarbetar med nationella och internationella organisationer inom området öppen ungdomsverksamhet. Du administrerar möten och stora delar av de arrangemang som KC skapar. I uppdraget ingår också att arbeta med KC:s budget.

Läs mer här: https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/annonser/28203566

Skrivet 2023-11-08
Gå tillbaka
Gå till toppen