Gå tillbaka

Ledigt jobb: Skolkurator

2023-04-19

Omfattning: Deltid 25%
Varaktighet: Tillsvidare
Anställningsform: Tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Är du vår nya kurator? Inför höstterminen 2023 söker vi ny kurator med utbildning och erfarenhet från att arbeta som kurator för unga vuxna. Vi erbjuder stora möjligheter i en dynamisk och levande miljö. Tjänsten är på 25% av en heltid.

Om tjänsten

Som kurator hos oss kommer du arbeta med att ge våra deltagare stöd på olika sätt. Det kan handla om individuellt stöd kring frågor som rör förutsättningarna för att klara studierna. Det kan också handla om arbeta med våra deltagare i mindre grupper eller ute i våra klasser.

Många personer hos oss upplever studiesituationen som utmanande på grund av olika psykosociala faktorer. Du kommer arbeta proaktivt för att stötta dem och aktivt följa upp hur situationen utvecklas. En del har funktionsnedsättningar eller andra omständigheter som innebär behov av extra stöd. Andra har andra utmaningar där vår kurator kan underlätta i kontakterna med omvärlden, bland annat olika myndigheter som är relevanta för deras studiegång.

Läs hela annonser här: https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/annonser/27434365